پروپوزال چیست؟

پروپوزال چیست؟

هر پروژه و تحقیقی برای شروع نیاز به یک طرح اولیه یا یک نقشه راه دارد. این طرح اولیه یا نقشه راه را پروپوزال می‌نامند. مثلا یک ساختمان برای اینکه ساخته شود، قبل از هرکاری نیاز به یک نقشه دارد. همین نقشه را هم به نوعی می‌توانیم یک پروپزال بدانیم.
اما این پروپوزال نویسی به درد چه افرادی می‌خورد و ما در اینجا قرار هست چه کنیم؟ پروپوزال نویسی به درد همه افرادی که مشغول تحصیل هستند می‌خورد، اما دانشجویان تحصیلات تکمیلی قبل از انجام دادن پایان نامه باید پروپوزال بنویسند؛ یعنی باید توضیح بدهند که قرار است در پایان‌نامه روی چه موضوعی کار کنند و اصلا چرا این موضوع را برای پایان نامه انتخاب کرده‌اند.
متاسفانه بسیاری از دانشجویان هزینه‌های زیادی را صرف می‌کنند تا بتوانند این پروپوزال را بنویسند. در این مطلب قصد داریم یک توضیح اجمالی در مورد پروپوزال بدهیم. همچنین با آماده‌سازی یک راهنمای کامل قصد داریم به دانشجویان در نوشتن صفر تا صدی پروپوزال توسط خودشان کمک کنیم.

مراحل صفر تا صدی پایان‌نامه به شکل زیر است:
پروپوزالهر پروپوزال شامل بخش‌های زیر است :

مقدمه و بیان مساله
کارهای مشابه
اهداف یا دستاوردهای تحقیق
فرضیات یا فرضیه‌ها
روش حل مساله یا راه حل پیشنهادی
جنبه نوآوری
جدول زمانبندی
فهرست منابع
عنوان تحقیق
در بسته آموزشی پروپوزال نویسی می‌توانید تمامی مراحل بالا را به همراه مثال‌های کابردی از نمونه پروپوزال‌های تائید شده ببینید و یاد بگیرید. در زیر چند بخش از دموی پروپوزال را می‌توانید دانلود کنید. برای خرید بسته از اینجا اقدام کنید.

بخش اول مقدمه :


 

amir saleh
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت