رفرنس نویسی در نرم افزار Word

رفرنس نویسی در نرم افزار Word

غیر از نرم افزار Word، نرم افزارهای تخصصی دیگری نیز برای رفرنس نویسی وجود دارد که  مهمترین آنها End Note و Reference Manager است که کار رفرنس نویسی را خیلی راحت می کند، حتی به شما می گوید که کدام منبع را در داخل متن استفاده نکردید. خود نرم افزار هر جا را که لازم باشد، هر جا را که لازم باشد ایتالیک می کند. به این ترتیب به لیست رفرنس حرفه ای برای شما ایجاد می کند.

اطلاعات مربوط به این نرم افزارها را توی سایت‌هایشان می توانید پیدا کنید. اما نرم افزار Word در دسترس همه هست. به همین دلیل، در این پست، رفرنس نویسی با این نرم افزار توضیح داده می شود.

روش کار

مرحله اول:
پنجمین Tab در قسمت بالای ورد 2016 و از سمت چپ، References است.(در همه نسخه‌های Word این تب وجود دارد.) هرجا که خواستید از یک رفرنس استفاده کنید، آنجا کلیک کنید، در ادامه با قسمت Citation & Bibliography کار داریم. روی قسمت Insert Citation کلیک کرده و بعد از آن، گزینه Add New Source را انتخاب کنید.

ریفرنس
مرحله دوم:
پنجره ای باز می شود که شما باید اطلاعات مربوطه را تکمیل کنید؛ این اطلاعات با توجه به اینکه منبع مجله، کتاب، سایت و یا کنفرانس است فرق می کند. اطلاعات را تکمیل کنید، آنگاه کلید Ok را انتخاب کنید. به این نمونه توجه کنید:

نمونه ریفرنس
مرحله سوم:
قسمت دیگر Style است؛ این قسمت شما مهمترین استانداردهای رفرنس نویسی را می توانید ببینید. APA یا همان انجمن روانشناسی آمریکا، Chicago، ISO، MLA و سایر انواع که فراخور نیاز، از هر کدام می توان استفاده کرد که ما در کارهای فارسی از شیکاگو و در مقالات انگلیسی از APA استفاده می کنیم. هر استایلی را که انتخاب کنید، فرمت آن استاندارد هم داخل متن و هم در انتها خود به خود تغییر می کند.

ریفرنس Apa
که بعنوان نمونه» مرجع نویسی در داخل متن به شکل زیر می آید:

(Richard Laux, Richard, & Karen, 2007)

که اگر شما روی آن کلیک کنید برجسته می شود؛ یک فلش در سمت چپ نشان داده می شود که اگر روی آن کلیک کنید، می توانید شماره صفحه را نیز وارد کنید. دقت کنید که همه این موارد از word 2007  به بالا است.

مرحله چهارم:
آنگاه بعد از اتمام مقاله، به روی قسمت Bibliography کلیک کنید و از انجا گزینه Insert Bibliography را انتخاب کنید.
اضافه کردن ریفرنس

تمام رفرنسهایی را که تا آلان وارد کرده اید را به شکلی زیبا به شما می دهد.
رفرنس نویسی

در قسمت Manage Sources نیز می توانید ببینید که کدام رفرنسها تیک نخورده اند، یعنی در متن استفاده نشده اند.

4 نظرات
 • علی
  پاسخ
  نوشته شده در6:38 ب.ظ, 10 اسفند 1395

  رفرنس نویسی کلا یعنی چی؟

 • احمد
  پاسخ
  نوشته شده در9:15 ب.ظ, 14 دی 1396

  سلام. قسمت رفرنس‌نویسی ورد من غیر فعال شده. قبلاً استفاده می‌کردم ولی الان فعال نمیشه نمیدونم چرا؟ ممنون.

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت