دو ترفند ساده برای به خاطر آوردن اسامی افراد

دو ترفند ساده برای به خاطر آوردن اسامی افراد

آیا شما هم اسم افرادی که با تازگی دیدید فراموش می‌کنید؟ احتمالا این فراموشی باعث خجالتتان می‌شود، آنقدر زیاد که باعث ایجاد اضطراب درونی می‌شود. این مساله می‌تواند مشکل ساز باشد چون امروزه روانشناسان می‌گویند این یک مهارت اجتماعی است که می‌تواند تفاوتی در ارتباطات شما ایجاد کند: تحقیقات نشان داده 85 درصد از افراد میانسال و کهنسال در این مبارزه ی ذهنی ناامید کننده سهیم هستند.

خبر خوشحال کننده این است که یک ترفند ذهنی براری درمان این موضوع وجود دارد، که مانع از ارتکاب چنین خطایی در اینده می‌شود. اما اول اجازه بدهید ببینیم چرا اسم افراد را فراموش می‌کنیم؟ دلیل این قضیه می‌تواند بی توجهی باشد، اما مشکل اصلی به حافظه کوتاه مدت مربوط می‌شود. ویدیوی زیر را ببینید :


ترفند ذهنی ای که فراموشی را برایتان سخت میکند

درمان این مشکل در “فرآیند ارتباط دهی” می‌باشد. بیایید چند ترفند ساده از مقاله ای در نیویورک تایمز یاد بگیریم. اسم افراد را با صفات شخصیتیشان مرتبط سازید. از ذهنتان مانند یک دوربین استفاده کنید و یک عکس فوری از آن شخص به همراه ویژگی منحصر بفردش در حافظه‌تان ذخیره کنید.این ویژگی را می‌توانید بر اساس مدل مو، طرز راه رفتن، هرچیزی که مرتبط به اسمش باشد انتخاب کنید  (هرچند خنده دار باشد).
هرگونه اطلاعاتی که از شخص دارید را می‌توانید به اسمش ارتباط دهید.نام افراد را در مکالمات به کار ببید. در ذهنتان آن را پخش کنید، برای خودتان تکرار کنید تا همراه با اطلاعاتی که با اسم مرتبط ساختید ملکه ذهنتان شود. حرف اول اسم افراد را به یک ویژگی بارز شخصیتی فرد در ذهنتان متصل کنید. 


ایندیرا پون، دربان ارشد ماندارین شرقی در هنگ کونگ، پیشنهاد می‌دهد در اولین برخورد دو تا سه بار اسم شخص را تکرار کنید. او میگوید هرکس شنیدن اسمش را با صدای بلند دوست دارد.همین حالا تمرین یادآوری اسامی را امتحان کنید.
ساده ترین روش برای امتحان مفید بودن این توصیه آزمایش کردن آن همین حالا است. یک دفتر جدید بردارید و حافظه تان را با دو تمرینی که در بالا گفته شد تست کنید. یا در ملاقات اجتماعی بعدی خود امتحانش کنید.
برای یادآوری به نرم افزارها وابسته نباشید. استفاده از آنها میتواند توجیحی برای فراموشکاری شما باشد، در حالی که شما واقعا به آنها نیازی ندارید. در ضمن نیازی نیست هربار با کسی رو در رو می‌شوید برای بخاطر آوردن اسمش گوشی همراهتان را زیر و رو کنید.

amir saleh
1 نظر
  • مجید
    پاسخ
    نوشته شده در1:52 ب.ظ, 28 خرداد 1396

    با سلام
    از اطلاع رسانیتان بسیار سپاسگزارمذ

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت