تصاویر و گرافیک چگونه در کامپیوتر دخیره می‌شوند؟

تصاویر و گرافیک چگونه در کامپیوتر دخیره می‌شوند؟

تصاویر کامپیوتری به چندین فرمت متفاوت و کیفیت‌های مختلف می‌توانند ذخیره شوند. اما همه‌ی فایلهای کامپیوتری، از جمله اعداد، کلمات یا گرافیک به صورت اطلاعات دیجیتالی ذخیره می‌شوند. کاری که کامپیوتر انجام می‌دهد تبدیل تصاویر به کدهای دیجیتالی برای ذخیره و بازیابی کد به تصویر موردنظر به هنگام نمایش می‌باشد. چگونگی انجام این کدگذاری به نحوه ساخت تصویر، کد و فرمت مورد نیاز برای تولید فایل تصویر گرافیکی و در نهایت نمایش تصویر گرافیکی تقسیم می‌شود.

دیجیتال

داده های دیجیتالی اجتماعی از کدهایی است که با صفر و یک شروع میشوند. یک و صفر بیت هستند. چندین یک و صفر در یک کد بایت را تشکیل می‌دهند. چندین بایت کیلو بایت (هزاران) را ایجاد میکنند، بعد از ان مگابایت (میلیونها) و گیگابایت (میلیاردها) هستند. یک بایت یعنی یک نقطه از یک رنگ یا سایه ای از تصویر گرافیکی. چندین گیگابایت که میلیاردها بایت می‌باشد برای تولید یه ویدیوی 20 دقیقه ای تمام رنگی همراه باصدا ، کنار هم قرار می‌گیرند.

اسکن تصویر

اسکن کردن به معنای استفاده از سخت افزارهای مخصوص برای تبدیل نور و رنگ به داده های دیجیتالی می‌باشد. چه بخواهید از یک اسکنر رومیزی استفاده کنید، و یا دوربینهای دیجیتال و دوربین فیلمبرداری دیجیتال، کارکرد کلی به همین صورت است. نوری که از جسم بازتاب می‌شود درون دیودهای حساس به نور که در یک ردیف پشت هم قرار گرفته اند نگه داشته می‌شود. دیودها به نور آبی، قرمز و سبز حساس هستند. ترکیب این سه رنگ با سطوح متفاوت منجر به تولید تمامی رنگها از سفید تا سیاه می‌شود. زمانی که دیود تصویر را دریافت می‌کند، آنرا به جریان الکتریکی تبدیل میکند و با استفاده از جریان مدار داخل دستگاه اسکنر فعال میشود. سپس مدار با توجه به اطلاعاتی که دیودها جمع آوری کرده اند، نمایشی دیجیتالی از تصویر را ارائه میدهد.

داده های دیجیتال

پست اسکریپت

علاوه بر اسکن کردن اجسام واقعی، راهی دیگر برای تولید فایلهای گرافیکی، استفاده از زبان کامپیوتر پست اسکریپت برای طراحی و نقاشی تصاویر با نرم افزارهای کامپیوتری میباشد. پست اسکریپت راهی است برای نمایش رنگ ها، منحنی ها، خطوطی با پهنای متفاوت که بصورت ریاضی میتوان اندازه و مقیاس آن را تعیین کرد. تصاویر پست اسکریپت لبه های ناهموار اطراف منحنی ها ندارند، چرا که منحنی ها به صورت ریاضی تولید شده اند و از محدودیتهای صفحه نمایش کامپیوتر استفاده نمیکنند. به محض اینکه فایل پست اسکریپت ایجاد شود، میتواند به صورت دیجیتالی بروی هارد دیسک ذخیره شود.

پیکسل

گرافیک کامپیوترها اغلب شامل پیکسل‌ها می‌شوند. یک پیکسل یعنی یک نقطه از نقاط بسیار کوچکی که تصاویر را روی صفحه نمایش تشکیل می‌دهند. یک پیکسل میتواند یک نقطه بسیار کوچک روی پرینتر کامپیوتر شما باشد. قرار دادن پیکسلها در الگوی مشخص میتواند تصوری از رنگ، حرکت، منحنی‌ها و سایه‌ها ایجاد کنند. یک پیکسل، یک بایت اطلاعات است.

فرمت

کامپیوترها اطلاعات گرافیکی را به چندین فرمت ذخیره می‌کنند. یکی از آنها پست اسکریپت است. علاوه بر آن JPEG  به معنای تصاویر ویژه صفحات نمایش کامپیوترها، TIFFs که مخفف تصاویری با کیفیت برای چاپ هستند، PICTs نقاشی های خطی ساده، و MOVs که فایلهای ویدئویی و فیلم را شامل می‌شوند، از جمله فرمتهای متنوع ذخیره اطلاعات گرافیکی هستند. فرمت های جدید بطور مداوم ایجاد می‌شوند تا پاسخگوی نیازهای تصاویر گرافیکی در حال توسعه باشند. هر فرمت از داده های دیجیتالی متفاوتی استفاده می‌کند تا بتواند تصویر گرافیکی را ذخیره کند، ارائه دهند و نمایش دهد.

روند کلی کار:

در واقع برای ذخیره عکس‌ها در کامپیوتر، هر عکس به عنوان مجموعه‌ای از پیکسل در نظر گرفته می‌شود. هر پیکسل همانطور که در بالا توضیح داده شد یک نقطه بسیار کوچک از تصویر است. سپس رنگ هر پیکسل بصورت کدی که از قبل برای کامپیوتر مشخص شده است در کامپیوتر ذخیره می‌شود. تصویر زیر را ببینید.پیکسلمنبع: techwalla

امیر صالح
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت