ایا زبان برنامه‌نویسی پایتون سریع‌ترین رشد را دارد‌؟

ایا زبان برنامه‌نویسی پایتون سریع‌ترین رشد را دارد‌؟

پایتون زبان برنامه‌نویسی‌ای ‌ست که به سرعت مورد استقبال قرار گرفت. این زبان به دلیل داشتن قواعد ساده، برنامه‌های کاربردی گسترده و تقاضای زیاد به شدت محبوب شد. اما آیا می‌توان گفت که سریع‌ترین رشد را بین زبان‌های برنامه‌نویسی موجود دارد؟ با اینکه عبارت سریع‌ترین رشد به سختی قابل توضیح است، اما پایتون به طور قطع در بین زبان‌های برنامه‌نویسی بزرگ، سریع‌ترین رشد را دارد.

پایتون

اگر نگاهی به بخش پرمخاطب (trend) سایت Stack Overflow بیاندازید، به طور واضح شاهد رشد این زبان خواهید بود. جدیدا بلاگ Stack Overflow به این موضوع اشاره کرد که اگر روی کشورهای پردرامدی مثل ایالت متحده امریکا، بریتانیا، المان، کانادا و غیره تمرکز کنیم، متوجه خواهیم شد که زبان برنامه‌نویسی پایتون از انچه تصور می‌کردیم وسیع‌تر است. این کشورها نزدیک به۶۴ ‎٪ ترافیک وبسایت‌ها را تشکیل‌ می‌دهند. بیایید نگاهی بیاندازیم به بعضی از این گرایش‌های ذکر شده در این مقاله:

پایتون

پایتون پربازدیدترین تگ (برچسب=tag) در ملت‌های پردرامد است.

رشد پایتون

همان‌طور که در بخش بالا گفته شد، هم‌زمان با رشد سریع پایتون در سال‌های اخیر، این زبان توانسته نقش معجزه‌اسایی در بانک جهانی ملت‌های پردرامد، ایفا کند. ژوئن ۲۰۱۷ اولین ماهی بود که پایتون توانست جاوا و جاوا‌ اسکریپت را  شکست داده و در این زمینه‌ها به پربازدیدترین تگ در سایت Stack Overflow تبدیل شود.

هم‌چنین، می‌توان این تغییر را وابسته به متعادل بودن ترافیک جاوا دانست; که به طور جدی در دوره‌های اموزشی لیسانس تدریس می‌شود.

دورنمای زبان‌های برنامه‌نویسی بزرگ

به کمک مدل STL, که رشد و تگ‌های فصلی را با هم ترکیب می‌کند, رشد زبان‌های برنامه‌نویسی بزرگ قابل پیش‌بینی شده است.

مدل STL پیش‌بینی می‌کند که پایتون به پربازدید‌ترین تگ ۲۰۱۸ تبدیل خواهد شد. با اینحال در پاییز ۲۰۱۷ جاوا می تواند از ان سبقت بگیرد.

رشد سریع پایتون

کلیه تگ‌ها با رشد سریع

اگر ما تعداد تکنولوژی‌های قابل ذکر در کشورهای پردرامد را در نظر بگیریم، زبان‍‌های برنامه‌نویسی کوچک‌تر مثل R,Go و Rust رشدی سریع‌تر و یا به اندازه‌ی پایتون دارند. از سمتی دیگر تکنولوژی‌هایی مثل c++،PHP, C,Ruby,Perl و غیره در حال کوچک شدن هستند.

رشد پایتون

پایتون در مقایسه با دیگر تکنولوژی‌های در حال رشد

رشد زبان هایی مثل Swift, TypeScript و R به طور قطع شایان ذکر است. نمودار زیر زبان‌های درحال رشد و کم ترافیک را با پایتون مقایسه می‌کند. این مقایسه به خاطر رشد سریع و افزایش غیرمعمول بازدیدها در  پایتون انجام گرفته است.

مقایسه رشد پایتون

گرایش‌های برنامه‌نویسی در دیگر نقاط جهان

پس رشد زبان های برنامه‌نویسی در سایر مناطق جهان گونه است؟ کشورهایی مثل هند، برزیل، روسیه و چین چطور؟ با مشاهده نمودار زیر می‌بینیم که هنوز هم پایتون سریع ترین رشد را در بین زبان‌های برنامه‌نویسی بزرگ دارد.

مقایسه پایتون در دیگر کشورها

پس آیا حاضرید که پایتون رو یاد بگیرید، با گرایش‌های امروزی همراه باشید و به سمت موفقیت بروید؟ اینطور که از آمارها برمی‌آید تا چند سال دیگر برنامه‌نویسی که پایتون نداند شاید با مشکلات جدی روبرو شود!

amir saleh
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت