۱۵ زبان برنامه نویسی برتر که کدنویس‌های GitHub از آنها استفاده می‌کنند

گیت هاب

۱۵ زبان برنامه نویسی برتر که کدنویس‌های GitHub از آنها استفاده می‌کنند

شما برای تغییر شغل نیاز به یادگیری مهارت های جدید دارید. این مهارت جدید در صورتی مفید و ماندگار است که در جامعه طرفدار زیادی داشته باشد. یادگیری یک زبان برنامه‌نویسی جدید فرصت‌های شغلی زیادی در اختیار شما، به عنوان یک برنامه نویس، قرار خواهد داد. افراد برای انتخاب گزینه های مناسب نیاز به داشتن دانش کافی نسبت به زبان های برنامه نویسی برتر دارند.

زبان برنامه نویسی

امروزه علاقه به برنامه‌نویسی شدت گرفته و کدنویسی به دانشی جدید تبدیل شده است. اگر شما به تازگی وارد عرصه‌ی برنامه‌نویسی شده‌اید، مقاله های قبلی ما چگونه زبان برنامه‌نویسی مورد نظرمان را یاد بگیریم و یادگیری خودآموز زبان برنامه‌نویسی، می‌توانند برای شما مفید باشند، هم چنین خدمات انلاین و وب سایت هایی چون Stack Overflow و GitHub کمک کننده ی شما در مسیر یادگیری برنامه نویسی خواهند بود.

وب سایت GitHub امسال ۱۰ ساله شد. در طی این سال‌ها این وب سایت به مکانی برای همکاری توسعه دهندگان، به اشتراک گذاری کدها و ساخت محصولاتی متحول کننده تبدیل شده بود. این وب سایت تا به الان ۱.۵ بیلیون بازدیدکننده داشته.

وب سایت GitHub، تمرین و فعالیتی سالانه با عنوان “گزارش سالانه ی Octoverse” را در GitHub Universe (کنفرانس کاربری سالانه ی کمپانی) منتشر کرده است که این گزارش به روشن کردن اهمیت موضوعاتی چون زبان های برنامه نویسی برتر، مبهم ترین پروژه های کد باز و محبوب ترین موضوعات موجود و غیره پرداخته.

تاکید ما در این مقاله به زبان‌های برنامه‌نویسی‌ای است که بیش‌ترین استفاده را دارند. این لیست بر اساس شمار pull request ها ایجاد شده. شما در این سایت می‌توانید پروژه های برنامه نویسی کد بازی (open source) که به ۳۳۷ زبان برنامه نویسی مختلف نوشته شده اند را پیدا کنید.

۱۵ زبان برنامه نویسی برتر GitHub

زبان برنامه نویسی

نکته :‌ تعدادی از شما موافق وارد کردن زبان هایی مثل CSS، که در واقع یک زبان برنامه نویسی به حساب نمی ایند، در این لیست نیستید اما چون گزارش Octoverse در خود سایت GitHub هم این زبان ها را در این لیست وارد کرده ما نیز نام این زبان ها را در لیست خود اوردیم.

از این لیست می توان فهمید که، زبان جاوا اسکریپت در وب و GitHub پسیار پر طرفدار است چرا که تعداد pull request های ان از مجموع pull request های زبان‌های پایتون و جاوا که به ترتیب رتبه‌ی دوم و سوم را در لیست دارند، بیشتر است.

در سال ۲۰۱۷ پایتون توانست جاوا را شکست داده و در جایگاه دوم بین زبان های برنامه‌نویسی برتر GitHub قرار بگیرد. امسال در مقایسه با سال گذشته ۴۰ درصد افزایش در pull request ها مشاهده می شود.

زبان دیگری که ارزش بررسی دارد، TypeScript است که در سال ۲۰۱۷ به گسترش خود ادامه داد. در مقایسه با سال گذشته تعداد pull request های این زبان ۴ برابر شده.

اطلاعات جالب دیگر که در GitHub موجود است :

۲۴ میلیون تعداد کل کاربران
۱.۵ میلیون سازمان
۶۷ میلیون تعداد کل منبع و محل های ذخیره
۱ بیلیون متعهد عمومی از سپتامبر ۲۰۱۶
۲۵.۳ میلیون بازپرداخت فعال از سپتامبر ۲۰۱۶
۱.۳ میلیون pull request جدید از سپتامبر ۲۰۱۶

امیدوارم این اطلاعات و لیستی که از زبان‌های برنامه نویسی برتر برای شما اماده کردیم، مفید واقع شده باشد.

amir saleh
5 نظرات
 • اميرمهدي تفرشي
  پاسخ
  نوشته شده در8:14 ق.ظ, 26 اسفند 1396

  ببخشيد يك ماه بيشتر گذشت اما شما هنوز آموزش طراحي ول سايت قسمت جديدش رو نزاشتيد زود تَر بزاريد منتظر جوابم

 • نوشته شده در0:34 ق.ظ, 14 تیر 1397

  مقاله بسیار خوبی بود ممنون از شما

 • جواد خاوری
  پاسخ
  نوشته شده در11:11 ق.ظ, 16 فروردین 1398

  با سلام
  من مبتدی هستم علاقه زیادی برای یادگرفتن دارم از کجا شروع کنم ؟

  با تشکر فراوان

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت