یادگیری خودآموز زبان برنامه‌نویسی

در دو مطلب پیشین در سایت درباره‌ی نحوه‌ی انتخاب زبان برنامه‌نویسی و یادگیری آن صحبت کردیم. اما در این پست می‌خواهیم بررسی کنیم که اگر بصورت خودآموز قصد یادگیری زبان برنامه‌نویسی داشته باشیم چه باید بکنیم.


1- با یک کتاب خوب آموزش برنامه نویسی را آغاز کنید

اگر یک کتاب خوب و مناسب آموزش برنامه نویسی را پیدا کردید سعی کنید آن را خریداری کرده و به کار گیرید. نظرات درباره کتاب خوب را در گوگل جستجو کنید این امر کمک مفیدی به شما در زمینه آموزش برنامه نویسی خواهد کرد. درست است که در ابتدای راه آموزش ویدیویی نیز می‌تواند مفید باشد. اما یک کتاب برای آشنایی اولیه مناسب‌تر است. چون کتاب قبل از بچاپ رسیدن بارها مورد بررسی قرار می‌گیرد همه مطالب اولیه در کتاب‌های برنامه‌نویسی گفته شده‌اند و دارای نظم موضوعی بهتری می‌باشد.

زبان برنامه نویسی

2-یک کامپایلر برای زبان برنامه‌نویسی نصب کنید

سعی کنید برای آموزش برنامه نویسی خود یک کامپایلر پیدا کنید تا کدهای ماشینی را ترجمه کرده و بتوانید تسلط بیشتری به زبان برنامه‌نویسی موردنظر خود پیدا کنید. بسیاری از برنامه‌های این زمینه دردسترس هستند و کافی است یک جستجویی در گوگل داشته باشید تا به آن دست پیدا کنید. این نکته را هیچوقت فراموش نکنید شما تنها با کتاب خواندن و فیلم آموزشی دیدن برنامه نویس نمی‌شوید. برای مثال اگر می‌خواهید C # یاد بگیرید پس حتما ویژوال استدیو را نصب کنید.

کامپایلر

 3- مطالعه کتاب و اجرای تمرین‌ها

سعی کنید کتاب های آموزش برنامه نویسی را مطالعه کرده و هر تمرین را اجرا کنید. تمرین‌ها در کتاب ساده بنظر می‌رسند اما وقتی قصد می‌کنید آن قطعه کد‌ها را اجرا کنید با یکسری مشکل روبرو خواهید شد. رفع این مشکلات پایه‌ی برنامه‌نویسی شما را تقویت خواهد کرد.

اجرا کردن کد

4- سعی کنید ایده های خود را به شکل برنامه کاری درآورید

برای خواندن و یادگیری برنامه نویسی سعی کنید از چیزهای ساده شروع کنید. مانند برنامه تبدیل ارز و برخی برنامه های پیچیده دیگر. تا اینجا شما قطعه‌ کدهای مختلفی را تمرین و اجرا کردید. اما تمام برنامه‌هایی که نوشتید در کتاب وجود داشتند و شما فقط یکبار آن‌ها را اجرا کردید. در این مرحله نیاز دارید که یک هدف کوچک برای خود تعریف کرده و آن را توسط دانش خود پیاده سازی کنید. در این مسیر اگر به مشکل خوردید حتما روی آن فکر کنید و در گوگل یا از دوستان برنامه‌نویس خود به جستجوی مشکل باشید. سایت stackoverflow نیز بسیار شما را در رفع مشکل یاری می‌کند.

ایده

5- ادامه یادگیری برنامه نویسی و تلاش برای یادگرفتن چیزهای جدید

برای اینکه یک برنامه نویس خوب باشید حداقل باید همگام با تغییر فناوری تغییر داشته باشید. این یک فرآیند دائمی یادگیری بوده و می تواند در یادگیری زبان های جدید مفید باشد. بنابراین برای یاد گرفتن چیزهای جدید نیز تلاش کرده و سعی کنید آنها را نیز یادگیرید. برنامه‌نویسی هیچ پایانی ندارد و شما نمی‌توانید تصور کنید که با یک سال تلاش دیگر یک زبان را بطور کامل یادگرفته‌اید. هر سال قابلیت‌های جدیدی به زبان‌های برنامه‌نویسی اضافه می‌شود. پس از اینکه یک برنامه‌نویس شدید باید به این درک برسید که چه خواسته‌هایی در میان مشتریان وجود دارد و شما چگونه می‌توانید با علمی که دارید به درآمد خوبی برسید.

تمرین

امیر صالح
3 نظرات
 • محمد
  پاسخ
  نوشته شده در7:51 ب.ظ, 18 آبان 1396

  مرسی از شما

 • Ali Mohammadi
  پاسخ
  نوشته شده در5:16 ب.ظ, 6 آذر 1397

  واقعا مقاله و مطلب خیلی خیلی مفیدی بود
  خیلی ممنون از شما بابت این اطلاعات مفید 🌷

 • جوادخوجانی
  پاسخ
  نوشته شده در11:30 ق.ظ, 17 بهمن 1397

  هر سه مقاله بسیارعالی و رهنمون بودند.

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت