هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی یا همان AI، یک حوزه از علم رایانه‌ای بوده که برای ایجاد ماشین‌های هوشمند به کار گرفته می‌شود. هدف این است که این ماشین‌ها واکنشی شبیه به رفتار انسانی داشته باشند. برخی فعالیت های شبه انسانی که ماشین‌های هوشمند می‌توانند انجام دهند، به شرح زیر است:

– تشخیص گفتار

– یادگیری

– برنامه ریزی

– حل مشکل

Artificial intelligence یا همان AI که به عنوان هوش مصنوعی شناخته می‌شود، شاخه ای از علوم رایانه ای بوده که  هدف آن ایجاد ماشین های هوشمند است. این هوش مصنوعی نقش بسزایی در پیشرفت فناوری داشته و خواهد داشت. تحقیقاتی که در زمینه هوش مصنوعی انجام می‌گیرد به شکل تخصصی و حرفه‌ای صورت می‌گیرد. مشکلات هوش مصنوعی بدین شکل بوده که برنامه ها باید طبق برنامه نویسی خاصی نوشته شود:

– دانش

– استدلال

– حل مشکل

– ادراک

– یادگیری

– برنامه ریزی

قابلیت دستکاری و حرکت اشیا

مهندسی دانش بخش اصلی تحقیق درباره هوش مصنوعی یا همان AI محسوب شده که امری پیچیده و طاقت فرسایی می‌باشد. ماشین‌ها اغلب می‌توانند همانند انسان رفتار داشته باشند و واکنشی از خود نشان دهند. در صورتی که این ماشین‌ها از هوش مصنوعی برخوردار باشند دارای اطلاعات لازم برای پرداش هوشی همچون یک انسان را دارند. هوش مصنوعی شامل اشیا، دسته‌ها، خواص، روابط است. بنابراین یک هوش مصنوعی، رابطه‌ای را بین تمامی این موارد ایجاد کرده و یک اکوسیستم به وجود می‌آورد. ابتکار حس مشترک، استدلال و حل مسئله در ماشین‌ها، یک رویکرد دشوار و خسته کننده محسوب می‌شود.

یادگیری ماشین یکی دیگر از بخش های هوش مصنوعی بوده که اهمیت بسیاری دارد. یادگیری بدون هرگونه نظارت نیاز به توانایی شناسایی الگوهای در جریان ورودی دارد، در حالی که یادگیری با نظارت شامل طبقه بندی و رگرسیون‌های عددی می شود. طبقه بندی دسته‌بندی و اشیاء مربوط به آن دسته را مشخص می‌کند.  رگرسیون از مجموعه‌ای نمونه‌های ورودی معادله خروجی را بدست می‌آورد. و سپس از روی آن معادله می‌تواند داده‌های آینده را با کمی خطا پیش‌بینی کند. تجزیه و تحلیل ریاضی با الگوریتم یادگیری ماشین و عملکرد آنها یک شاخه به خوبی تعریف شده است.  این مورد اغلب به عنوان تئوری یادگیری محاسباتی اشاره می شود.

ادراک ماشین با توانایی استفاده از ورودی‌های حسی به کشف جنبه‌های مختلف دنیا می‌پردازد این در حالی بوده که دید رایانه، قدرت تجزیه و تحلیل اطلاعات بصری با چند مشکل چون تشخیص چهره، جسم و حرکت همراه است که باید به آن‌ها توجه شود.

رباتیک نیز یک بخش مهم هوش مصنوعی محسوب می شوند. ربات ها برای انجام وظایف همانند دستکاری، ناوبری همراه با مشکلات محلی‌سازی ، برنامه‌ریزی حرکتی و نقشه برداری رو به رو هستند که باید به آنها توجه شود و پشتیبانی صورت گیرد. با تمام این تفاسیر شما باید نقش هوش مصنوعی را بدانید و آشنایی مناسبی با آن داشته باشید.

هوش مصنوعی

در واقع اگر بصورت خلاصه بخواهیم بررسی کنیم هوش مصنوعی بصورت کل شامل یادگیری ماشین(machine learning) و یادگیری عمیق (Deep learning) می‌شود. برای اینکه بتوانید هوش مصنوعی و یادگیری ماشین را یاد بگیرید باید با الگوریتم‌های آن آشنا شوید و سپس بتوانید این الگوریتم‌ها را پیاده سازی کنید. در آینده‌ی نزدیک یک بسته آموزش هوش مصنوعی در سایت قرار می‌گیرد.

amir saleh
2 نظرات
 • sami
  پاسخ
  نوشته شده در9:27 ق.ظ, 5 آذر 1396

  عالیه تشکرمیکنم ازتون بابت مطالب خوبتون

 • وحید
  پاسخ
  نوشته شده در9:46 ب.ظ, 19 مرداد 1397

  مطالب مفیدی گذاشتین‌ممنون از زحمتتون

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت