هفت راز علمی برای خواب آرام

هفت راز علمی برای خواب آرام

همه افراد دوست دارند پس از گذراندن یک روز سخت، شب خوبی را پشت سر بگذارند. داشتن یک خواب آرام کمک می‌کند تا فرد برای فردای خود آماده و مهیا باشد. دانستن درباره‌ی این که چگونه می‌توانیم خواب آرامی داشته باشیم قطعا به ما کمک زیادی خواهد کرد. از این رو در این مطلب هفت راز علمی که از دیدگاه پژوهشگران به داشتن خواب آرام کمک می‌کند را در ادامه برایتان آماده کرده‌ایم.

خواب آرام

هفت راز علمی برای خواب آرام

۱. منظم ورزش کنید

ورزش کردن یکی از سخت ترین کارهای دنیا به نظر میرسد. با این‌حال، اکثر تحقیقات نشان داده است ورزش بطور منظم یکی از بهترین راه‌ها برای آماده کردن بدن برای خواب است. اگر بدن شما انرژی نسوزانده باشد، نیازی به خواب احساس نمی‌کند.

۲. نور لوازم الکترونیکی خود را کم کنید

مطالعات مکرر نشان می‌دهد نور آبی که از صفحه‌های نمایش بر چشمان شما می‌تابد بطور جدی الگوریتم خواب شما را برهم میزند. تماشای دیروقت تلویزیون یا چک کردن شبکه های اجتماعی در شب تاثیر قابل توجهی بر کیفیت خواب شما می‌گذارد. این نور تولید ملاتونین، هورمونی که برای تنظیم چرخه ی خواب لازم است، را در بدن شما متوقف میکند.

در حالت ایده آل، شما باید استفاده از دستگاه های الکترونیکی خود را قبل از خواب ترک کنید، اما این کار برای بسیاری از مردم غیرمنطقی بنظر میرسد. در عوض از برنامه هایی استفاده کنید که نور ابی صفحه نمایش شما را کاهش میدهد.

۳. به یک برنامه ی منظم برای خواب پایبند باشی.

ببینید، یکی از مهمترین راه‌کارهای خوابیدن اطمینان حاصل کردن از خوابیدن به مقدار کافی است. مطمئن باشید ساعتی به رختخواب می‌روید که بتوانید هشت ساعت بخوابید.

علاوه بر این محققان پیشنهاد می‌دهند برای خوابیدن و بیدار شدن یک ساعت مشخص داشته باشید. این راهکار به بدن شما کمک می‌کند تا ریتم شبانه روزی بدنتان تنظیم شود و الگوی خوابتان نیز اصلاح می‌شود. اگر با بیدار شدن با ساعت مشکل دارید، برنامه های خلاقانه ی زیادی وجودی دارد تا از به خواب رفتن دوباره ی شما جلوگیری کند.

۴. یک روال مرتب قبل از به خواب رفتن داشته باشید

می‌دانید که چگونه کودکان وقتی هر شب روال مشخصی را دنبال می‌کنند بهتر می‌خوابند؟ باور کنید یا نه، بزرگسالان هم همین‌ گونه‌اند. زمانی را صرف تشریفات قبل از خواب کنید. هر چیز آرامش بخشی باید وارد ترفند شود. برنامه ی شما می‌تواند مطالعه ی چند صفحه کتاب باشد(چگونه کتاب بخوانیم؟)، خواندن روزنامه، استفاده از لوسیون دست های معطر، انجام مدیتیشن.

اگر همچنان مضطرب و نگران بودید، سعی کنید هرچیزی که شما را نگران میکند روی کاغذی کنار دستتان بنویسید. میتوانید یک جمله برای حل مشکل برای روز بعد بنویسید. این روش می‌تواند به شما در آزاد کردن نگرانی‌های ذهنیتان کمک کند.

۵. مقدار کافئین و الکل دریافتیان را کاهش دهید

اگر با به خواب رفتن مشکل دارید، ممکن است عادات روزانه‌ شما در مصرف کافئین صحیح نباشد. در نهایت، کافئین یک ماده ی محرک است که قابلیت تشخیص خستگی در بدن شما را مخلل می‌کند.

پنج تا شش ساعت طول می‌کشد تا بدن شما به پردازش کافئینی که مصرف کردید بپردازد. به همین دلیل، بهتر است مصرف کافئین را از ساعت 2 یا 3 بعد ازظهر کنار بگذراید. از ساعت 4 به بعد نوبت مصرف چای سبز و نوشیدنی های فاقد کافئین است.

۶. میان وعده های مناسب بخورید

مطالعات نشان می‌دهد غذاهای خاص می‌تواند تولید آمینو اسید و هورمونهای تنظیم خواب را در بدن شما تولید کنند.
اگر قبل از خواب گشنه هستید، این غذاها را در نظر داشته باشید:

محصولات لبنی یا کلم (کلسیم)
گردو یا نخود (تریپتوفان)
بادام و غلات سبوس دار (منیزیم)
گیلاس (ملاتونین)
ماهی (B6)
چای بابونه (تولید گلیسین)

۷. ساعت را چک نکنید

چک کردن زمان برای محاسبه ی اینکه چه مقدار می‌توانید بخوابید وسوسه کننده است.
با این‌ حال، هر زمان که اینکار را انجام می‌دهید باعث می‌شود استرس بدنتان افزایش یابد. اضطرابی که بابت کافی نخوابیدن به شما وارد می‌شود سطح هوشیاریتان را مختل میکند. دقیقا همان چیزی که نمیخواهید.

امیدواریم رعایت کردن نکات بالا یک خواب آرام برای شما به همراه داشته باشد.

منبع : makeuseof

amir saleh
2 نظرات
  • نوشته شده در8:38 ب.ظ, 27 شهریور 1396

    واقعا عالی بود ممنون

  • بهناز
    پاسخ
    نوشته شده در9:01 ب.ظ, 29 شهریور 1396

    Moteshakeram farde mohtaram

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت