موتور جستجوی Semantic Scholar برای محققان

موتور جستجوی Semantic Scholar برای محققان

دانشمندان و محققان در سراسر جهان سالانه حدود 2.5 مقاله به چاپ می‌رسانند. با افزایش سرعت انتشار مقالات و با توجه به این که حدود 50 میلیون مقاله از سال 1665 تا به امروز به چاپ رسیده است. جستجوی و پیدا کردن یک مقاله خاص کاری پیچیده و دشوار است.

Paul Allen یکی از موسسان مایکروسافت در سال‌های اخیر روی موتور جستجوی جدیدی به نام Semantic Scholar کار کرده است این موتور جستجو از یادگیری ماشین و هوش مصنوعی بهره می‌برد. 

روش کار : 

Semantic Scholar در نوامبر 2015 برای عموم مورد استفاده قرار گرفت و محققان می‌توانند از موتور جستجوی این سایت که دارای 10 میلیون مقاله می‌باشد مقاله مورد نظر خود را پیدا کنند. البته شاید با خود بگویید که Google Scholar و سایت‌های دیگری است که می‌تواند به راحتی شما را برای یافتن مقاله مورد نظر راهنمایی کند. اما این سایت با بهره بردن از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین به تجزیه و تحلیل محتوای مقالات می‌پردازد و بهترین مقاله را با توجه به کلمه کلیدی شما ارائه می‌دهد و تنها به عنوان مقاله اکتفا نمی‌کند.

semantic-scholar

داشتن فیلتر‌های مخصوص مقالات این سایت را متمایز می‌کند، حتی شما می‌توانید جستجو را براساس دیتاست‌های مورد استفاده شده، انجام دهید. در زیر فیلترهای موتور جستجوی Semantic Scholar را می‌بینید.

filter

پس از اینکه مقاله مورد نظر خود را پیدا کردید روی عنوان مقاله کلیک کنید، شما می‌توانید ویژگی‌های زیر را قبل از دانلود مقاله ببینید.

abstract

در بخش اول می‌توانید چکیده و جزئیات مقاله را مطالعه کنید. در بخش دوم عکس‌ها و جداولی که در مقاله به کار رفته است برای شما لیست می‌شود. در بخش سوم منابع مورد استفاده مقاله وجود دارد. در بخش چهارم مقاله‌هایی که از مقاله مورد نظر شما استفاده کرده‌اند یا به اصطلاح به این مقاله ارجاع (Citation) داده‌اند لیست شده است. در بخش آمار می‌توانید ببینید که در سال‌های مختلف این مقاله به چه اندازه مورد توجه قرار گرفته است. و در بخش آخر انتشارات مشابه به شما پیشنهاد می‌شود. 

هرچه بگذرد Semantic Scholar پخته‌تر عمل می‌کند. از قابلیت یادگیری خود بهره برده و بهینه‌ترین مقاله را براساس کلمه کلیدی شما و جستجوهای پیشین ارائه می‌دهد. پیشنهاد می‌کنم که اگر تا به امروز با این سایت کار نکرده‌اید همین حالا این موتور جستجوی قوی را امتحان کنید.(برای رفتن به سایت اینجا کلیک کنید.)

منبع : engadget
امیر صالح
1 نظر
  • نوشته شده در9:38 ق.ظ, 8 بهمن 1396

    ممنون !
    من رفتم دیدم سایتو
    واقعا کاربردیه

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت