انقلابی که اینترنت اشیاء در سلامتی بوجود آورد

انقلابی که اینترنت اشیاء در سلامتی بوجود آورد

اگر با اینترنت اشیاء (IOT) آشنایی کمی دارید ابتدا این مطلب را مطالعه کنید. (روی کلمه مطلب کلیک کنید). در حالی که ما با دست‌بندهای تناسب اندام و دیگر دستگاه های هوشمند در زمینه سلامتی آشنایی داریم، اما امروزه اینترنت اشیا یا IOT توانسته انقلابی را به وجود بیاورد و تحولی در سلامتی ایجاد کند. به کمک این فناوری می‌توان تعریف‌های دیگری از سلامتی داشت و تجربه لذت‌بخشی را از زندگی سالم رقم زد.
دستبندهای تناسب اندام و برخی اشیای دیگر به عنوان ابزارهای مناسبی برای مراقبتهای سلامتی به کار گرفته می‌شود. صنعت پزشکی نیز در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته و به کمک آنها سلامتی را به بیماران باز می‌گردانند و تحولی چشمگیر در صنعت پزشکی پدید آورده است. برای مثال ابزارها شنوایی بلوتوثی ازجمله دستاوردهای اینترنت اشیاست که در دهه های گذشته کاملا شبیه به داستانهای تخیلی بود
در این مطلب قصد داریم به انقلابی که اینترنت اشیاء در سلامتی بوجود آورده اشاره کنیم:
“طبق پیش بینی‌ها اینترنت اشیا در زمینه‌ی سلامتی انقلاب کرده است و نقش بسیار مهمی را در برنامه‌های مراقبت از سلامتی را ایفا می‌کند از جمله می‌توان به کنترل بیماری‌های مزمن و جلوگیری از بیماری های صعب العلاج اشاره کرد”

۱- ردیابی دقیق بیمار

دستگاه های هوشمند و پوشیدنی‌ها نقش مهمی در ارتباط بین پزشک و بیمار دارند. پزشکان از برنامه‌های مختلفی جهت کنترل بیماری بیماران بهره می‌گیرند. در همین بین بیماران نیز می‌توانند برنامه‌های موردنظری دریافت کرده و از به وقوع پیوستن بیماری های رنج آور جلوگیری کنند. چنین ردیابی نیاز نیست در بیمارستان صورت گیرد بلکه در خانه انجام خواهد گرفت. فناوری در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته است.
در یکی از مقالات نوشته بود یک روز بیماری 66 ساله با دستگاه CRT-D برای پیشگری از بیماری و مرگ حتمی، به دلیل عملکرد سریع دستگاه که به شکل ریموت بوده ، کلینیک بیمارستان را از ناراحتی قلبی این فرد کهنسال آگاه نمود.
سپس بیمار پس از آگاهی به کلینیک مراجعه کرد و اورژانس توانست این فرد را از سکته قلبی و پیامدهای بعد از آن نجات دهد و آمادگی لازم برای سرویس دهی به بیمار فراهم شد و این مثال ساده ای از پیشرفت فناوری برای نجات جان انسانها بود.

۲- مراقبت‌های سلامتی هوشمندانه

طبیعتا تمامی دستگاههای هوشمند مقرون به صرفه نیستند اما در این میان دستگاههایی هستند که با قیمت مناسبتر به بیماران و معلولان کمک میکند تا بتوانند زندگی ساده و آسانتری داشته باشند و بیماری را با مشقت کمتری سپری کنند.
یک بیمار دیابتی همیشه میبایستی تحت مراقبت باشد درغیر این صورت درمان سخت تر شده و ممکن است عواقب نافرجامی در پی داشته باشد برای این بیماری دستگاه های هوشمند بهداشتی مختلفی وجود داشته که با کمک آنها می توان تجربه کاربری کاملی داشت. و با کمک این دستگاههای هوشمند میتوان عواقب و دردسرهای این بیماری پیشگیری کرده و از افزایش سطح دیابت جلوگیری کرد.

برای مثال دستگاه بلوتوثی iHealth Smart کمک می کند تا بیمار از میزان گلوکز خود اطلاع دقیق داشته باشد. به این ترتیب بیمار با اطلاع داشتن از مقدار گلوکز و قند خون خود براحتی می‌تواند بیماری دیابت خود را کنترل کند و حتی با اپلیکیشن‌های روی گوشی می‌تواند روند افزایش قند خون را کنترل کند. دستگاه های ارتباطی روزمره نیز در این بین بی تاثیر نیستند و قادرند عملکرد خوبی از خود نشان دهند.

برای مثال Siren Smart Socks دما بدن را مانیتور می‌کند تا مانع از زخم پا در افراد دیابتی شود. این مشکل بیشتر بیماران دیابتی را دربرمی گیرد که با آن دست و پنجه نرم می‌کند. این دستگاه به نرم افزار اختصاصی مجهز بوده و اجازه می دهد اطلاعات بدست آمده ذخیره شوند تا در هنگام نیاز آن را به پزشک معالج ارائه داد.

البته دستگاه های بهداشتی مراقبت از بدن دیگری نیز وجود داشته و نمی‌توان تنها به این موارد بسنده کرد. برای مثال Widex COM-DEX یک سمعک بلوتوثی بوده که به راحتی قابل تنظیم است و می توان آن را سفارشی‌سازی کرد.

کاربرد اینترنت اشیاء

۳- جراحی هوشمند

اگرچه پروژه عینک هوشمند گوگل (Google glass) بسیار موفق نبود اما با قابلیت واقعیت افزوده خود می‌تواند دستگاهی کاربردی برای کارگران کارخانه‌ها باشد. البته کارخانه‌ها تنها مکان‌هایی نیستند که می‌توانند این دستگاه را به کارگیرند و می توان از آن در حرفه پزشکی نیز به کار گرفت و بسیار کاربردی نیز خواهد بود.

فناوری واقعیت افزوده همانطور که از نامش پیداست شرایطی را برای افراد فراهم می‌کند تا یک موضوع غیرممکن را در محیطی واقعی رقم بزنند. در این میان اگر پزشکان با استفاده از این عینک به عمل جراحی بپردازند قطعا می تواند عملکرد خود را افزایش داده و بهبود بخشند. این نوع فناوری در جراحی‌ها بسیار کاربردی خواهد بود.

در همین بین شرکت دیگری به نام Scopis با استفاده از مایکروسافت هولولنز عملکرد این فناوری در جراحی را بسیار بهبود بخشید . با کمک فناوری AR می‌تواند تخیل را با واقعیت ترکیب کرد و جراحان را در موقعیتی غیرواقعی اما احتمالی قرار داد تا با موقعیتی که در آینده قرار می گیرند رو به رو شوند.

حتی بعضی از این فناوری‌ها می‌توانند جنبه تجاری داشته باشند و برای عمل‌های زیبایی، فرد قبل از عمل می‌تواند چهره‌ی احتمالی خود را بعد از عمل انتخاب کند و چهره دلخواه خود را سفارش دهد.

فناوری مایکروسافت

amir saleh
2 نظرات
 • نوشته شده در4:50 ب.ظ, 4 دی 1396

  سلام
  همیشه موفق باشی مهندس جوان
  آی لاو یو

 • الناز
  پاسخ
  نوشته شده در5:51 ب.ظ, 6 دی 1396

  ممنونیم از شما و مطالب عالیتون

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت